O akci

Akce Den lékařským fyzikem vznikla za účelem uvést v povědomí studijní obor, který se nejen rychle rozvíjí, ale především zachraňuje lidské životy. Málokdo tuší, že v nemocnici musí být přítomen radiologický fyzik, který se stará o rentgeny, klinické urychlovače a mnoho dalšího vybavení, zajišťuje radiační ochranu, ale také plánuje léčbu pacientů. A protože to málokdo tuší, málokoho také napadne tento obor vystudovat. Odborníků je nedostatek nejen v České republice, ale po celém světě, neboť  přibývá specializovaných léčebných center.

dlf-banner

Program

Během Dne lékařského fyzika máte možnost si  sami vyzkoušet, co práce lékařského fyzika obnáší. Co může být zajímavějšího, než spojit dvě společensky uznávané profese a být zároveň zdravotníkem i fyzikem? A co může být užitečnějšího, než své schopnosti použít pro záchranu lidských životů a zdraví?

10:00 Co je to radiologická fyzika  krátké seznámení s profesí, oborem a uplatněním.

10:40 Radioterapie, operace bez skalpelu – jak se léčí rakovina klinickými urychlovači částic,  a to včetně ukázky skutečných terapeutických plánů.

11:20 Nukleární medicína – aneb jak užitečné mohou být radionuklidy v těle pacienta. Součástí povídání je i  ukázka vybavení.

Pauza na oběd – můžete uspokojit i své turistické či nákupní potřeby v historickém centru Prahy.

13:30 Praktické cvičení – výběr z následujících:

  1. Zubní rentgen – nechte se překvapit, ale určitě budete schopni příbuzným a kamarádům poradit, jak se správně chovat jako pacient při nejčastějším rentgenovém vyšetření.
  2. Plánování léčby nádorů – ve specializovaném softwaru si sami vyzkoušíte, jak vytvořit léčebný ozařovací plán pro skutečného pacienta se zhoubným nádorem
  3. Radionuklidový ozařovač – vyzkoušíte si měření ve vodním fantomu (Co je to ten vodní fantom ??! S Fantomasem ani Fantomem opery nemá nic společného, takže se nemusíte bát.) – z důvodů radiační ochrany pouze pro starší 18ti let

Nejlepší část programu na závěr. Můžete si vybrat jednu z exkurzí na specializované pracoviště:

16:00 až cca 17:30 Exkurze

  • Nukleární medicína ve Fakultní nemocnici v Motole, kde se mimo radionuklidové diagnostiky léčí pacienti s rakovinou štítné žlázy. Nezůstaneme jen u teorie, přístroje si budete moci vyzkoušet s náležitým dozorem (nemusíte se bát) a vyzkoušet si i nějaký test na našich gamakamerách. Možná, když zbude čas, dojde i na ,,prehistorické” přístroje, které již k léčbě pacientů nepoužíváme, ale své kouzlo mají. Alternativním pracovištěm bude Nemocnice Na Homolce a Institut klinické a experimentální medicíny – dle zájmu vás účastníků a dle časových možností pracovišť.

healthy-brain

  • Radioterapie v Thomayerově nemocnici, kde budou k vidění moderní klinické lineární urychlovače. Nejodvážnějším účastníkům exkurze můžeme ukázat i nemocniční protiatomový kryt, kde až do roku 2012 byly umístěny ozařovny s urychlovači… a kde se my jaderní fyzici cítili doslova jako doma!  Jako  bonus můžete potkat stádo muflonů s mláďaty, kteří dávají přednost areálu nemocnice před sousedním lesem (že by lepší lékařská péče?).
  • Radiodiagnostika ve Fakultní nemocnici v Motole, kde uvidíte a dozvíte se podrobnosti o nejčastějších rentgenových vyšetřeních a o výpočetní tomografii – tzv. CTéčko nebo-li tunel, kterým si můžete sami zkusit projet v pozici pacienta (samozřejmě bez ozáření!). Alternativním pracovištěm je Institut klinické a experimentální medicíny, kde dojde možná i na magnetickou rezonanci (další tunel, ale nepoužívá ionizující záření, pouze silné magnetické pole).

vyuka13d render of a DNA spiralsOdkrytovane_CT

Registrace

Registrovat se můžete zde.